[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4791: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4793: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4794: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4795: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
Islam Ummah • Temos rodymas - Mirtis

Visos datos yra UTC [ DST ]

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 64 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Kitas
  Spausdinti

Mirtis
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 24 Lap 2010, 19:47 
Patikima sesė

Assalamo aleikum, brangios sesės. Bandau kalbėti apie tai, kas neišvengiamai laukia kiekvieno iš mūsų - mirtį. Jau kuris laikas bandau domėtis šia tema ir visai neseniai įsigijau sakyčiau puikią knygą, kuria labai norėčiau pasidalinti. Todėl po truputį su Allah SWT padėjimu bandysiu ją išversti inshAllah. Pradedu nuo pirmojo skyriaus. :)

Ši tema yra skirta būtent tam periodui, kuris arabų kalboje vadinamas al-Barzakh- pertvara, barjeras. Tai periodas besitęsiantis nuo mirties momento iki tos dienos kai būsime prikelti. Tai tarsi tarpinė stotelė pakeliui į Anapusybę. Bus kalbama apie tai, kas vyksta atėjus mirčiai, sielos iškeliavimas, kapas, klausinėjimas kape, kapo išbandymai ir t.t.

Mane pačią stipriai paveikė skaitymas apie tai, kas mūsų laukia po mirties, tuo labiau kai supranti, kad tai nėra ištrauka iš siaubo filmo, tai realybė, todėl labai tikiuosi, kad šis vertimas pasitarnaus ir kitoms sesėms inshAllah.

Versta iš Muhammad Mustafa al-Jibaly ''Life in al-Barzakh: from Death until Resurrection,

Pilnas vertimo variantas cia:
gyvenimas po mirties.docx [196.07 KiB]
Atsisiųsta 243 kartus(ų)

Bismillah ir-Rahman ir-Rahim,

I SKYRIUS: MIRTIES ARTĖJIMAS

ŽMONIŲ POŽIŪRIS Į MIRTĮ
Dauguma žmonių nekenčia mirties ir bando apie ją negalvoti. Mirtis nutraukia jų menkus
malonumus ir džiaugsmus, nutraukia ryšius, turėtus šiame gyvenime. Iš tiesų, mirtis yra tas barjeras, kurį kiekvienas turime pereiti pakeliui į anapusybę.
Natūralus mirties nemėgimas neturėtų paveikti mūsų vilties patekti į rojų, kur mes pagaliau susitiksime savo Viešpatį.

Tikėjimasis gero iš Allah
Priėjus mirties momentui kiekvienas turėtume atsisukti į savo Viešpatį, siekti Jo atlaidumo ir tikėtis Jo malonės ir dosnumo. Džabir (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Te visi iš jūsų miršta tikėdamiesi gero iš Allah. Iš tiesų, kai kurių žmonių tikėjimasis blogo iš Allah veda juos į pražūtį ir jie tampa pralaimėjusiais.’' (Muslim 2877)
An-Navavi (ra) komentuodamas šį hadisą yra pasakęs : ‘’Asmens tikėjimasis gero iš Allah reiškia tikėjimą, kad Allah (swt) parodys jam gailestingumą ir atlaidumą. Kai žmogus yra sveikas jo širdyje turėtų būti tiek viltis, tiek baimė, leidžiant baimei nusverti. Atėjus mirties valandai turėtų išlikti viltis, nes baimė veda prie nuodėmių vengimo ir stengimosi daryti gerus darbus. Šie veiksmai praktiškai tampa neįmanomi priartėjus mirčiai. Tuo metu reiktų išlaikyti viltį ir tikėjimą Allah, nes tai parodo pasitikėjimą Allah ir atsidavimą Jam.’’
Kai mirštančiojo tikėjimas Allah atlaidumu yra nuoširdus, Allah išpildo jį. Abu Huraira ir Anas (ra) pranešė Pranašą sakius: ‘’Allah (swt) yra pasakęs: Aš esu savo tarno viltis ir esu su juo kai jis Mane garbina ar Manęs šaukiasi.’’

Tikintysis trokšta susitikti su Allah
Priėjus mirties valandai tikras tikintysis ją pasveikina ir nuoširdžiai trokšta susitikti su savo Viešpačiu Dženoje. Jis suvokia, kad šis susitikimas reikštų didžiausią gėrį. Tuo pačiu Allah taip pat nori sutikti savo mylimą tarną. Aiša (ra) pranešė, kad Pranašas yra pasakęs: ‘’Allah trokšta/malonu sutikti tą, kuris trokšta sutikti Allah. Ir Allah nenori sutikti to, kuris nenori/nekenčia susitikti Allah.’’
Aiša (ra) tai išgirdus sušuko: ‘’O Allah Pranaše, ar tai reiškia nekęsti mirties? Mes visi nenorime mirties.’’ Pranašas(saw) atsakė: ‘’Ne, nereiškia to. Kai mirtis ateina pas tikintįjį, ji atneša jam Allah gailestingumo, priėmimo ir gėrio žinią. Niekas nėra jam brangiau nei tai, kas jo laukia. Todėl jis trokšta sutikti Allah ir Allah nori jį sutikti. Tuo tarpu mirtis ateina pas netikintįjį nešdama Allah pykčio, kančios ir bausmės žinią. Niekas nėra jam baisiau už tai, kas jo laukia. Todėl jis nenori sutikti Allah ir Allah nenori jo sutikti.’’ (Bukhari 6507, Muslim 2684)
Panašiai Abu Huraira (ra) pranešė Pranašą sakius: ‘’Iš tiesų, kai mirtis nusileidžia ant tikinčiojo ir jis pamato, koks atlygis jo laukia, jis tetrokšta, kad jo siela greičiau atsiskirtų. Ir Allah nori jį sutikti. O kai mirtis nusileidžia ant Allah priešo ir jis pamato, kokia bausmė jo laukia, jis trokšta,kad jo siela niekada nepaliktų. Allah nenori jo sutikti.’’
Kai tik tikintysisi įžengia į kapą, jam yra parodoma, kokie dideli malonumai jo laukia. Tai padeda jam suvokti, koks bevertis yra žemiškasis gyvenimas ir jis nenori į jį sugrįžti.

Netikintysis trokšta grįžti į žemiškąjį gyvenimą
Kaip matome, netikintysis bijo, nenori susitikti savo Viešpaties, taip pat ir Viešpats nenori jo sutikti. Mirtis jam atneša nemalonią didelės bausmės žinią. Ji nutraukia jo menkus džiaugsmus duodama tik Ugnį vietoj jų ir nutraukia galimybę pasitaisyti ir išvengti bausmės. Allah (Swt) yra pasakęs:
‘’O jeigu tu matytum, kokie jie bus išsigandę. Nebus jiems galimybės pabėgti ir jie bus sučiupti netoliese. Jie sakys: ‘’Mes patikėjome tuo!’’ Bet kaip jiems priartėti iš tolimos vietos? Netikėjo jie Juo dar anksčiau ir spėliodavo apie slėpinį iš tolimos vietos. Tačiau užtvara pastayta tarp jų ir to, ko jie geidė, kaip kad buvo padaryta su jų partijomis anksčiau. Iš tikrųjų jie painioje dvejonėje.‘‘ (Saba 34:51-54)
Kai tik netikintysis įžengia į kapą, jam yra parodoma, kokia bausmė jo laukia. Tai matydamas jis trokšta gauti dar vieną galimybę pasitaisyti.
‘’O kada ateis vieno iš jų mirtis, jis tars: ‘’Viešpatie, grąžink mane. Galbūt aš darysiu gera ten, kur aš buvau viską apleidęs.‘‘ Taip nebus! Tai tik žodis, kurį jis taria. Už jų – pertvara iki tos dienos, kol jie bus prikelti.‘‘ (Tikintieji 23:99-100)

Nusidėjėliai trokšta grįžti į žemiškąjį gyvenimą
Minėtos ajos (23:99-100) galioja ne tik netikintiesiems, bet ir nuodėmingiems tikintiesiems, kurie laisvai peržengdavo Allah nustatytas ribas. Priėjus mirčiai jie mato,kokia bausmė jų laukia kape ir anapusybėje, todėl jie trokšta grįžti atgal, kad galėtų ištaisyti savo klaidas. Ši nuomonė yra išreikšta Ibn Kathir, al-Kurtubi ir as-Sa‘di (ra) tafsyruose.
‘’Ir leiskite iš to, kuo Mes jus apdalijome, anksčiau, nei kurį nors iš jūsų aplankys mirtis, ir tada jūs sakysite: ‘’Viešpatie, jeigu Tu man atidėtum bent trumpam laikui, aš pradėčiau dalinti išmaldą ir tapčiau vienas iš teisingųjų!‘‘ Bet niekados neatidės Allahas sielai, kada ateis jos nustatytas laikas. Allahas žino tai, ką jūs veikiate!’’ (Veidmainiai 63:10-11)
Komentuodamas šias ajas Ibn Kathir (ra) yra pasakęs: ‘’Kiekvienas nusidėjėlis mirties momentu gailisi savo veiksmų ir prašo bent trumpo jo gyvenimo pailginimo tam,kad galėtų juos ištaisyti ar rastų jiems pateisinimą.‘‘

MIRTIES ARTĖJIMAS

Šėtono pagundos tęsiasi iki mirties
Šėtonas nepaliaujamai stengiasi nukreipti mus nuo gero, mirties momentas yra jo paskutinė galimybė mus suklaidinti ir priversti pabaigti gyvenimą nuodėmėje. Džabir Bin Abdillah(ra) pranešė Pranašą(saw) sakius:
‘’Iš tiesų Šėtonas dalyvauja visuose jūsų reikaluose, įskaitant valgymą.‘‘ (Muslim 2033)
Šėtonas nustoja mus atakuoti tik tada, kai mes mirštame. Abu Sa‘id al-Khudri pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Iš tiesų Šėtonas tarė (Allahui): ‚Dėl Tavo garbės, mano Viešpatie, aš nepaliausiu vilioti Tavo tarnų tol, kol jų sielos yra jų kūnuose.‘ O Viešpats atsakė: ‚Aš nepaliausiu jiems atleisti tol, kol jie sieks Mano atleidimo‘.“
Todėl Pranašas (saw) išmokė mus svarbią maldą tam, kad galėtume apsisaugoti nuo Šėtono mirties momentu.
‘’Allahumma inni a’ūdhu bika minal-hadmi wal-ghamm, wa a‘ūdhu bika minat-taraddi, wa a‘ūdhu bika minal-gharaKi wal-HaraKi wal-haram, wa a‘ūdhu bika an jatakhabbaTanij-aš-šeiTanu ‘indal-maut, wa aūdhu bika an amūta fi sabilika mudbira, wa aūdhu bika an amūta ladigha-
O Allah, aš siekiu Tavo apsaugos nuo mirties po griūvančiu pastatu ir kančios. Aš siekiu Tavo apsaugos nuo mirties krentant iš didelio aukščio. Aš siekiu Tavo apsaugos nuo skendimo ir ugnies sename amžiuje. Aš siekiu Tavo apsaugos nuo žlugdančio Šėtono prisilietimo mirties valandą. Aš siekiu tavo apsaugos nuo mirties bėgant nuo kovos dėl Allah. Ir aš siekiu Tavo apsaugos nuo gyvatės įkandimo.‘‘

Allah dvejoja prieš paimdamas tikinčiojo sielą
Allah (SWT) myli tikintįjį priklausomai nuo jo teisingumo. Kai Allah myli žmogų, Jis jį palaiko ir apsaugo nuo bėdų. Allah apsaugotų tikintįjį ir nuo mirties, tačiau Jo sprendimas yra tas, kad visi žmonės turi mirti. Net ir tikintieji turi patirti mirtį tam,kad pasiektų amžinybės šviesą. Abu Huraira (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Allah (SWT) sako: ‘’Aš skelbiu karą tam, kuris nuskriaudžia vieną iš mano artimų draugų. Mano tarnas gali priartėti prie manęs per religines pareigas, kurias jam paskyriau. Mano tarnas artėja prie Manęs per savanoriškus darbus tol, kol Aš jį pamilstu. Kai jį myliu, Aš tampu jo ausimis, kuriomis jis girdi, jo akimis, kuriomis jis mato, jo rankomis, kuriomis jis dirba, jo kojomis, kuriomis jis vaikšto. Jei Mano tarnas tada prašo ko nors iš Manęs, Aš tikrai jam tai suteikiu. Jei tada jis prašo apsaugos, Aš jį tikrai apsaugau. Ir Aš nedvejoju dėl nieko kito taip, kaip dvejoju prieš paimdamas mylimo tarno gyvenimą: jis nekenčia mirties, o Aš nenoriu jo skaudinti.‘‘ (Bukhari 6502)
Reiktų maminėti, kad Allah ‘’dvejojimas‘‘ šiame hadise nėra toks, kaip žmogaus dvejojimas, kuris kyla dėl neaiškumo. Allah yra virš to. Jo dvejojimas reiškia, kad Jis įsako dviejų dalykų egzistavimą, iš kurių vienas neigiamai veikia kitą. Šiuo atveju Allah (SWT) sako apsaugosiąs Savo teisingus tarnus, bet tuo pačiu metu Jis liepia jiems pereiti, tolertuoti mirtį.

Mirties agonija
Mirtis ateina su skausmu ir agonija ir kiekvienas žmogus turi tai patirti. Šie pojūčiai mirštantį žmogų sustingdo ir yra panašūs į apsvaigimą. Allah (SWT) sako:
‘’Ir ateis mirties agonija (apsvaigimas) iš tiesų: štai ko tu vengei.‘‘ (Kaf 50:19)
Aiša (ra) prižiūrėjo savo mirštantį tėvą Abu Bakr (ra). Šiam nualpus ji pacitavo keletą poezijos eilučių apie ateinantį skausmingą metą. Abu Bakr (ra) atgavo sąmonę ir liepė jai recituoti minėtą ają (50:19).
Netgi pranašams tenka patirti mirties skausmus. Aiša (ra) yra pasakius: ‘’Aš nemačiau nei vieno kenčiančio labiau (mirties metu) nei Allah Pasiuntinys.‘‘
Aiša taip pat pranešė, kad Pranašui (saw) mirštant šalia jo buvo pastatytas indas su vandeniu. Jis mirkė rankas vandenyje, braukė jomis per veidą ir sakė:
‘’Nėra kito dievo, tik Allah. Iš tiesų mirties skausmas panašus į apsvaigimą.‘‘
Keletą kartų tai pakartojęs jis ištiesė ranką ir pasakė:
‘’O Allah! Atleisk man, pasigailėk manęs ir sujunk mane su geriausiais.’’ (Bukhari) Po šių žodžių Pranašas (saw) numirė ir jo ranka nusviro. (Bukhari)

Sunkumai ir vargai, kuriuos turi pereiti pranašai ir kiti tikintieji šiame gyvenime tik padidina atlygį ir panaikina jų nuodėmes. Mirties agonija yra ne išimtis.
Skirtingai nuo netikinčiojo, tikinčiojo agonija baigiasi po mirties. Anas pranešė, kad prieš Pranašui (saw) mirštant jo dukra Fatima (ra) jį aplankė ir pamačius šį dažnai prarandant sąmonę ji pasakė: ‘’O didi yra mano tėvo kančia!’’. Pranašas (saw) atsakęs: ‘’Tavo tėvas po šiandien daugiau nekentės.‘‘
Tai nėra būdinga tik Pranašui (saw). Teisingas tikintysis atranda laimę ir pamiršta skausmą po mirties.
Abu Katada (ra) pranešė, kartą laidotuvių procesija praėjo pro Pranašą (saw) ir jis pasakė: ‘’Jis (mirusysis) arba rado atilsį, arba kiti rado atilsį nuo jo.’’ Paprašytas tai paaiškinti, jis atsakė:
‘’Tikintysis ilsisi nuo šio pasaulio sunkumų ir vargų ir yra nukeliamas į Allah gailestingumą. O nuo blogo žmogaus ilsisi kiti žmonės, žemė, medžiai ir gyvūnai.’’

PASKUTINIS NUSISTAYMAS YRA SVARBUS

Akivaizdūs veiksmai ne visada atspindi tiesą
Per savo gyvenimą žmonės svyruoja trap tikėjimo ir netikėjimo.Tie, kurie su Allah pagalba įtvirtins stiprų tikėjimą savo širdyse, išliks stiprūs iki tol, kol jų siela paliks kūną. Tačiau tų, kurie gyveno abejonėje ar tų, kurie deklaravo tikėjimą liežuviu, kai širdyje jo nebuvo, jų tikėjimas bus atskleistas po mirties.
Sahl Bin Sa‘d as Sa‘idi pranešė, kad vieno mūšio metu vienas musulmonų armijos narys labai narsiai kovėsi. Kai kurie iš Sahabos Pranašui tai pranešė ir kaip jie nustebo, kai Pranašas (saw) atsakė: ‘’Iš tiesų, jis yra vienas iš Ugnies žmonių.‘‘ Tolimesnio mūšio metu vienam jų teko kautis šalia minėto asmens ir jis pamtė, kaip šis buvo sužeistas ir negalėdamas pakelti skausmo nusižudė savo kardu. Pranašas (saw) apie tai pasakė:
‘’Iš tiesų, kartais žmogus ilgą laiką gali daryti Džennos žmonių darbus, bent jau taip atrodo kitiems, bet galų gale jis priklauso Ugniai. Ir iš tiesų, kartais žmogus ilgą laiką gali daryti Ugnies žmonių darbus, bent jau taip atrodo kitiems, bet gale jis patenka į Dženną. Iš tiesų visi darbai vertinami pagal jų pabaigą.’’ (Bukhari, Muslim)
Šis hadisas nurodo,kad žmogus gali atrodyti geras ir teisingas kitiems, bet iš tiesų jam trūksta tikrojo tikėjimo, kuris reikalingas išsigelbėti nuo pragaro ugnies. Šiuo atveju, asmuo įvykdė savižudybę, kas yra didelė nuodėmė, atspindidnti nepasitikėjimą Allah.
Iš kitos pusės, žmogus gali gyventi nuodėmingą gyvenimą, bet savo širdyje turėti pakankamai tikėjimo ir atgailos, reikalingos išsigelbėjimui.

Tikinčiojo galutinis tikėjimo išpažinimas
Nei vienas iš mūsų neturėtų laukti mirties nagų tam, kad išpažintume tikrąjį tikėjimą Allah. Šis tikėjimas turi būti įtvirtintas prieš tai, esant aiškiam protui. Tai garantuoja patekimą į Dženną. Uthman (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius: ‘’Tas, kuris miršta žinodamas, jog La ilaha illa-llah, pateks į Dženną.“ (Muslim 26) Kitame hadise sakoma: ‘’Tas, kuris miršta negarbindamas nieko kito, tik Allah, pateks į Dženną.’’ (Bukhari, Muslim).
Šis tikėjimas turi būti tvirtas. Mu‘ath Bin Džabal (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius: ‘’Allah atleis tam, kuris miršta liudydamas, jog nėra kito dievo, tik Allah ir kad aš esu Allah Pasiuntinys ir šis liudijimas eina iš tikinčios širdies. ‘’
Allah palaimina kai kuriuos suteikdamas galimybę pasakyti šahadą mirties metu. Tai apvainikuoja jų tikrą tikėjimą ir veda į jų buveinę rojuje. Pranašas (saw) yra pasakęs: ‘’Tas, kurio paskutiniai žodžiai yra La ilaha illa-llah, įžengs į Dženną.’’
Netgi nusidėję tikintieji, kurie bus baudžiami pragare už savo nuodėmes, galutinai pateks į Dženną dėl didžiulės šio išpažinimo vertės. „Tas, kurio paskutiniai žodžiai prieš mirtį yra La ilaha illa-llah, įžengs į Dženną vieną dieną, nepaisant to, kas jam nutiks prieš tai.’’

Netikinčiojo tikėjimo išpažinimas
Asmuo, kuris atmeta tikėjimą Allah gyvenimo metu, tačiau išpažįsta jį priėjus mirties valandai, nebus dėl to išgelbėtas. Ibn Umar (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius: ‘’Iš tiesų, Allah priima asmens atgailą tol, kol jis nepasiekia gurguliavimo etapo (kai siela palieka kūną).’’
“Bevertė atgaila tų, kurie daro šlykštybes, o kada prieš kurį nors iš jų iškyla mirtis, jis kalba: ‘’Štai dabar aš atgailauju...’’ Ir tiems, kurie miršta, būdami netikintys. Šitiems Mes paruošėme skaudžią kančią.’’ (Moterys 4:18)
Kai faronas skendo, jis išpažino tikėjimą Allah, bet šis buvo atmestas, nes Allah (SWT) sako:
‘’O kada Faraonas pradėjo skęsti, jis tarė: ‘‘Tikiu, kad nėra dievybės, išskyrus tą, kuria tiki Israilo (Izraelio) sūnūs, ir aš pats iš musulmonų (atsidavusiųjų) skaičiaus!’’ Allahas tarė: ‘‘Tik dabar! O anksčiau tu priešinaisi ir buvai nedorybės skleidėjas.’’ (Jūnus 10:90-91)
Ibn Abbas pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Džibrilas man pasakė: ‘’O Muhammed, būtum tu mane matęs kai aš paėmiau juodos žemės iš jūros ir sugrūdau ją į Faraono burną bijodamas, kad Allah gailestingumas gali jį pasiekti.’’
Šis hadisas parodo, kad didis Allah gailestingumas gali pasiekti netgi tuos, kurie yra visiškai pasmerkti.

MIRTIES PAMOKA

Kapo sunkuma, tamsuma
Iš to,kas buvo kalbėta anksčiau matome, kad mes turėtume priimti mirtį kaip didelę pamoką, kuri primena tai,kas mūsų laukia.
Mirtis yra pirmasis žingsnis pakeliui į Anapusybę ir kapas yra pirmoji stotelė tame kelyje. Uthman Bin Affan (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Iš tiesų, kapas yra pirmasis iš anapusybės buveinių. Tam, kuris praeina per jį saugiai, kiti etapai bus lengvesni. Ir jei jis nepereina per jį saugiai, tam kiti etapai bus tik baisesni. Aš nesu matęs klaikesnio, baisesnio vaizdo nei kapas. ‘’
Kartą Pranašas (saw) praėjo pro žmonių būrelį. Sužinojęs ,kad šie kasa kapą, jis prasisbrovė pro savo kompanionus ir pasiekęs kapą parklupo prie jo ir verkė, o jo ašaros krito ant žemės, tada atsisuko į savo kompanionus ir pasakė: ‘’O, mano broliai, pasiruoškit tokiai dienai, kaip ši.’’
Mirties prisiminimas ir pasiruošimas jai yra tie dalykai, kurių reikalaujama iš tikinčiojo.

Pasiruošimas mirčiai
Ibn Umar (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Geriausi tarp tikinčiųjų yra tie, kurie turi geras manieras. Išmintingiausi tarp jų yra tie, kurie dažniausiai prisimena mirtį ir labiausiai stengiasi jai pasiruošti. Iš tiesų, tie yra išmintigi, jie gauna garbę šiame gyvenime ir pranašumą kitame.’’
Šis pasiruošimas neturėtų būti atidėliojimas iki tol, kol tampa per vėlu ką nors pakeisti. Pranašas (saw) yra pasakęs:
‘’Išnaudokite penketą dalykų prieš tai, kol juos pakeis kiti penki: jaunystę prieš senatvę, sveikatą prieš pasiligojimą, turtą prieš neturtą, laisvą laiką prieš užimtumą ir savo gyvenimą prieš mirtį.’’
O taip pat: ‘’Geriausia labdara yra ta, kurią duodate būdami sveiki ir nepritekliuje, kada baiminatės neturto ir tikitės praturtėti. Neatidėkit jos iki to laiko, kai siela pasiekia gerklę ir tada jūs sakot: Duokit tiek ir tiek tokiam ir tokiam. Iš tiesų iki to laiko toks ir toks galbūt jau bus praturtėjęs (iš jūsų palikimo).’’ (Bukhari, Muslim)
Neturėtume sumenkinti nei vieno gero darbo, galbūt jis ateis mums į pagalbą. Abu Huraira (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius praeinant pro šviežiai supiltą kapą: ‘’Šiam mirusiajam du savanoriškai atlikti rakatai, kuriuos jūs galbūt menkinant, yra brangesni už visus žemiškuosius turtus.’’

(bus daugiau)

Paskutinį kartą redagavo Werde 29 Kov 2011, 19:09. Iš viso redaguota 1 kartą.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Į viršų

Atsakyti cituojant  

Re: Mirtis
StandartinėParašytas: 24 Lap 2010, 20:08 
Patikima sesė
Vartotojo avataras

SubhanAllah, net šiurpuliukai oda nubėgo. Labai svarbu prisiminti mirtį, kuomet esame pačiame jėgų žydėjime... Labai įdomu- nekantriai lauksiu tęsinio.

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 24 Lap 2010, 20:16 
Patikima sesė
Vartotojo avataras

mashaAllah, labai geras ir kokybiskas darbas. Tikrai privercia susimastyti. Ar sunku buvo versti?

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 24 Lap 2010, 21:30 
Patikima sesė
Vartotojo avataras

Walaikum assalam,

Sese, MashaALLAH. Jazaki ALLAH Khair už tavo pasiryžimą atlikti šį darbą.

Labai naudinga tema ir būtina. Mes labai dažnai sakome "mirsime" tarsi tai bus kada nors ateityje. Bet tai netiesa, tai jau vyksta. Nuo pat užsimezgimo savo motinų įščiose su lig kiekviena diena mes esame arčiau mirties... Mūsų Pranašas (saw) prisimindavo mirtį daugiau nei septynis kartus per dieną...

Viešpatie, pasigailėk mūsų nusidėjėlių, Viešpatie išmokyk mums eiti teisingai Islamo Keliu, taip, akip Tu to nori... Viešpatie, padaryk taip, kad būtume tarp tų, kurie gaus Tavąjį atleidimą... Viešpatie, pasigailėk... InshaALLAH. Ameen

Labai laukiu tęsinio, inshaALLAH....

I am so very glad that I am a Muslim. Islam is my life. Islam is the beat of my heart. Islam is the blood that courses through my veins. Islam is my strength. Islam is my life so wonderful and beautiful. Without Islam, I am nothing and should Allah ever turn His magnificent face from me I could not survive.

O Allah! let my heart have light, and my sight have light, and my hearing (senses) have light, and let me have light on my right, and let me have light on my left, and let me have light above me, and have light under me, and have light in front of me, and have light behind me; and let me have light.

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 24 Lap 2010, 23:27 
Moderator

***La ilaha illal-lah wahdahu la sharika lahu, lahu-l-mulk wa lahu-l-hamd wa huwa ‘ala kulli shai’in qadir*** [Niekas neturi teisės būti šlovinamas, išskyrus Allah swt Vienintelį, Kuris neturi partnerių, Jam priklauso Valdžia ir Jam priklauso visi Garbinimai, ir Jis turi Galią visiems dalykams]

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 25 Lap 2010, 19:59 
Patikima sesė

Antrasis skyrius :) Alhamdolillah gana lengvai verčiasi..... O Allah, apsaugok mus visus nuo kapo išbandymų ir kančios.... O Allah, nuplauk mūsų nuodėmes vandeniu ir kruša, išvalyk mus nuo nuodėmių taip, kaip Tu išvalai baltą audeklą nuo purvo ir atskirk mus nuo mūsų nuodėmių taip,kaip Tu atskyrei rytus nuo vakarų..... ameen

II SKYRIUS: TIKĖJIMAS AL – BARZAKH

AL-BARZAKH REIKŠMĖ
Arabų kalboje Barzakh reiškia barjerą, perskyrimą. Allah (SWT) sako: ‘’Jis atskyrė jūras, kurios viena su kita susitinka. Tarp jų yra pertvara (Barzakh), kurios jos negali peržengti.’’ (Gailestingasis 55:19-20)
Barzakh taip pat reiškia pertvarą, kuri atskiria žemiškąjį gyvenimą nuo amžinojo, prasidedančio Teismo dieną. Ji tęsiasi nuo mirties iki Prisikėlimo. Tai tarpinė stadija, visiškai kitokia nei šis gyvenimas ir kitokia nei gyvenimas anapusybėje. Žmogus patekęs į al- Barzakh jau nebegali sugrįžti.
‘’O kada ateis vieno iš jų mirtis, jis tars: ‘’Viešpatie, grąžink mane. Galbūt aš darysiu gera ten,kur aš buvau viską apleidęs.’’ Taip nebus! Tai tik žodis, kurį jis taria. Už jų – barzakh (pertvara) iki tos dienos, kol jie bus prikelti. ‘’ (Tikintieji 23:99-100)

TEKSTAI MININTYS AL BARZAKH
Korano tekstai:
‘’Tarp beduinų, kurie gyvena aplink jus, ir Medinos gyventojų esama veidmainių; jie – užkietėję veidmainiai. Tu jų nepažįsti. Bet Mes juos pažįstame ir Mes juos nubausime dvigubai, o paskui jie bus grąžinti didžiausiajai kančiai.’’ (Atgaila 9:101)
Anot Ibn Kathir (ra) dviguba bausmė šioje ajoje reiškia bausmę šiame gyvenime ir kapo bausmę.
‘’Ugnis, į kurią jie (Faraono giminė) įstumiami, rytą ir vakarą, o tądien, kai išmuš Valanda... „Veskite Faraono giminę į didžiausias kankynes!’’’’ (Atleidžiantis 40:46)
Ibn Kathir (ra) komentaras: “Po nuskendimo jūroje jie buvo perkelti į Ugnį. Iš tiesų jų sielos yra Ugnyje tol, kol ateis Paskutinė Valanda. Prisikėlimo Dieną jų sielos ir jų kūnai susijungs Ugnyje.’’
‘’Ir iš tiesų tuos, kas buvo tironai, bausmė ištiks dar anksčiau, bet didžioji dalis jų to nežino.’’ (Kalnas 52:47)
Šioje ajoje minima pirmoji bausmė, anot at-Tabari (ra) reiškia kapo bausmę.
‘’Jam buvo tarta: ‘’Įženk į Rojų!” Jis tarė: ‘’O, jeigu mano žmonės žinotų, už ką atleido man mano Viešpats ir padarė mane vienu iš pagerbtųjų.’’’’ (Ja Syn 36:26-27)
Ši aja kalba apie teisingą žmogų, kuris buvo savo tautos nužudytas del to, kad kvietė juos į Allah kelią. Šiam numirus jo sielai liepiama įžengti į Rojų. Tačiau jis išreiškia norą papsakoti apie šį atlygį savo žmonėms (kurie nėra mirę) ir tikisi taip juos atvesti į teisingą kelią. Todėl jo sielos paėmimas į Dženną turėjo būti al Barzakh laikotarpiu, o ne po Prikėlimo.

Sunnah tekstai
Pranašo Sunoje yra daugybė tekstų, kalbančių apie skirtingus al-Barzakh aspektus. Jie bus nagrinėjami tolimesniuose skyriuose.

APSAUGOS NUO KAPO BAUSMĖS SIEKIMAS
Ryte ir vakare
Ibn Mas’ūd (ra) pranešė, kad ši dua buvo dalis Pranašo (saw) rytinio ir vakarinio garbinimo:
‘’Rabbi a’ūdhu bika min ‘adhabin fin-nari wa ‘adhabin fil-Kabr. – Mano Viešpatie, aš siekiu Tavo apsaugos nuo bausmės Ugnyje ir nuo kapo bausmės.’’ (Muslim 2723)
Panašiai Abu Bakrah (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius:
‘’Allahumma inni a’ūdhu bika min-al-kufri wal-faKr, Allahumma inni a‘ūdhu bika min ‘adhab il-Kabr – O Allah, aš siekiu Tavo apsaugos nuo netikėjimo (arba nedėkingumo) ir skurdo; ir siekiu Tavo apsaugos nuo kapo kančios.“

Maldos metu
Abu Huraira (ra) pranešė, jog Pranašas liepdavo savo kompanionams sakyti per tašahhud:
‘’Allahumma inni a’ūdhu bika min ‘adhabi džahannam, wa-min ‘adhab-il-Kabr, wa-min fitnat-il-maHja wal-mamat, wa-min šarri fitnat il-masih-id-dadžal – O Allah, aš siekiu Tavo apsaugos nuo pragaro kančios, nuo kapo kančios, nuo gyvenimo ir mirties išbandymo ir nuo blogio per Dadžal išbandymą. ‘’ (Bukhari 1377, Muslim 588)
Ibn Abbas (ra) pranešė, kad Pranašas(saw) mokindavo savo bendražygius minėtą dua taip, kaip jis mokindavo juos sūras iš Korano. (Muslim 590)
Taip pat yra minima, kad maldos pabaigoje Pranašas (saw) sakydavo šią dua:
‘’Allahumma inni a‘ūdhu bika min-al-džubn, wa-a‘ūdhu bika min-al-bukhl, wa-a‘ūdhu bika an uradda ila ardhal-il-‘umur, wa-a’ūdhu bika min fitnat-id-dunja, wa-a‘ūdhu bika min ‘adhab-il-Kabr- O Allah, aš siekiu Tavo apsaugos nuo bailumo ir siekiu Tavo apsaugos nuo šykštumo, nuo blogiausio senatvėje ir nuo žemiškųjų pagundų; siekiu Tavo apsaugos nuo kapo bausmės.‘‘ (Bukhari)
Aiša (ra) pranešė Pranašą (saw) taip pat sakius maldos metu:
„Allahumma inni a‘ūdhu bika min ‘adhab-il-Kabr, wa-a‘ūdhu bika min fitnat-il-masih-id-dadžal, wa-a‘ūdhu bika min fitnat-il-mahja wal-mamat. Allahumma inni a‘ūdhu bika min-al-ma‘thami wal-maghram- O Allah, apsaugok nuo kapo kančios ir nuo Netikro Mesijo (Dadžal) išbandymo, nuo gyvenimo ir mirties išbandymo, nuo nuodėmingumo ir įsiskolinimo.‘‘ (Bukhari)

Prisimenant mirtį
Al-Bara‘ Bin ‘Azib (ra) pranešė, kad kartą jis lydėjęs Pranašą į vieno žmogaus iš Ansar laidotuves. Jiems pasiekus kapo vietą Pranašas (saw) atsisėdo atsisukdamas į Kiblą, o jo bedražygiai tylomis susėdo aplink jį. Jis pakėlė akis į dangų, tada pažvelgė į žemę ir taip tris kartus. Tada paragino juos prašyti Allah apsaugos nuo kapo bausmės ir pats tris kartus pakartojo: ‘’Allahumma inni a’ūdhu bika min ‘adhab-il-Kabr – O Allah, apsaugok nuo kapo bausmės.‘‘
Anas (ra) pranešė, kad kartą Pranašas (saw) ėjo pro datulių sodą, kuriame buvo keletas kapų. Jis išgirdo kažką, kas jį suneramino ir jis paklausė, kas buvo palaidota tuose kapuose. Jam buvo pasakyta, kad tai kapai žmonių, kurie mirė Džahilijos laikotarpiu. Tai išgirdęs jis paskatinos kompanionus: „Siekite, prašykite Allah apsaugos nuo kapo bausmės ir nuo Dadžal išbandymų.‘‘ (Abu Davūd ir Ahmad)

Prašymas apsaugoti mirusiuosius
‘Auf Bin Malik (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius džanazah (laidotuvių) maldos metu šią dua:
“Allahumma-aghfir lahū war-Hamhu wa‘afihi wa‘fu ‘anh, wa-akrim nuzulahu wa-wassi’ mudkhalah waghsilhu bil-ma’I wath-thaldži wal-barad, wa-naKKihi min khaTayhu kama junaKK-ath-thaub-ul-abjaDu min addanas. Wa-abdilhu daran khayran min darih, wa-ahlan khayran min ahlih, wa-zaudžan khayran min zaudžih. Wa-adkhilh-ul-džanata, wa-a‘idhhu min ‘adhab-il-Kabri wa min ‘adhab-in-nar. – O Allah, atleisk jam ir parodyk savo gailestingumą, suteik jam gerovę ir malonę; pagerbk jo buveinę (kape) ir padaryk ją (kapą) erdvia; nuplauk jį vandeniu, ledu ir kruša; apvalyk jį nuo nuodėmių taip, kaip baltas audeklas yra išvalomas nuo purvo; pakeisk jo namus geresniais, jo šeimą – geresne šeima, jo sutuoktinį geresniu; priimk jį į Dženną ir apsaugok nuo kapo bausmės ir bausmės Ugnyje.’’ (Muslim 963)
Taip pat yra minima ši dua už mirusįjį:
„O Allah! Iš tiesų šis asmuo, sūnus tokio ir tokio yra Tavo globoje ir laikosi už Tavo gailestingumo. Apsaugok jį nuo kapo bausmės ir bausmės Ugnyje. Tu esi Vienintelis išpildantis pažadus ir nustatantis tiesą, todėl atleisk jam ir parodyk savo gailestingumą. Tu esi Atleidžiantis, Gailestingasis. “ (Abu Davūd, Ahmad)

Prašymas apsaugoti įvairiose situacijose
Anas Bin Malik (ra) pranešė Pranašą (saw) sakius šią dua:
“Allahumma inni a’ūdhu bika min-al-‘adžzi wal-kasal, wal-džubni wal-harami wal-bukhl, wa-a‘ūdhu bika min ‘adhab-il-Kabr, wa-min fitnat-id-dadžal, wa-min fitnat-il-maHja wal-mamat – O Allah, aspsaugok nuo bejėgiškumo ir tinginystės, nuo bailumo, senatvės ir šykštumo. Apsaugok nuo kapo bausmės, bausmės Ugnyje, nuo Dadžal fitna (išbandymų) ir nuo gyvenimo ir mirties išbandymų.“ (Bukhari)
Aiša (ra) pranešė, kad kartą prie jos durų atėjo žydė moteris prašydama maisto ir sakydama: „Te Allah apsaugo tave nuo ad-Dadžal fitnat bei nuo fitnat ir bausmės kape.“ Aišai paminėjus tai Pranašui (saw) šis atsistojo, pakėlė rankas ir pasakė: „O Allah, siekiu Tavo apsaugos nuo Dadžal išbandymų ir nuo kapo bausmės.“ (Ahmad)
Taip pat Aiša (ra) pranešė, jog Pranašas (saw) sakydavo šią dua:
„Allahumma inni a‘ūdhu bika min-al-kasali wal-haram, wal-ma‘thami wal-maghram, wa-min fitnat-il-Kabri wa-‘adhab-il-Kabr, wa-min šarri fitnat-il-ghina, wa-a‘ūdhu bika min fitnat-il-faKr; wa-a‘ūdhu bika min fitnat-il-masiH-id-dadžal. Allahumm-aghsil ‘anni khaTajaja bima’-ith-thaldži wal-barad, wa-naKKi Kalbi minal-khaTaja kama naKKait-ath-thaub-al-abjada min-ad-danas, wa-ba’id baini wa-baina khaTajaja kama ba’adta bain-al-mašriKi wal maghrib- O Allah, apsaugok nuo tinginystės ir senatvės, nuo nuodėmingumo ir skolos, nuo kapo išbandymų ir bausmės, nuo turto pagundų, nuo skurdo išbandymo ir nuo Dadžal išbandymų. O Allah, nuplauk mano nuodėmes lediniu vandeniu ir kruša, išvalyk mano širdį nuo nuodėmių, taip kaip Tu išvalai baltą audeklą nuo purvo. Ir atskirk mane nuo mano nuodėmių taip, kaip tu atskyrei rytus ir vakarus.’’ (Bukhari)
Umm Habiba (ra) kartą pasakė: “O Allah, leisk man visada mėgautis savo vyro, Allah Pasiuntinio, savo tėvo ir brolio kompanija”. Tai girdėdamas Pranašas jai pasakė:
“Tu prašai Allah dalykų, kurie turi nustaytą terminą, suskaičiuotas dienas. Allah nepagreitina dalykų prieš ateinant jų laikui ir nepavėlina įvykdyti to, kam atėjo laikas. Jei tu vietoj to būtum prašius apsaugoti nuo bausmės Ugnyje ir kapo bausmės, tai būtų daug geriau ir vertingiau.”( Muslim 2663)

Al-BARZAKH TIEMS, KURIE NEMIRĖ NORMALIA MIRTIMI
Diskusijos apie al-Barzakh, kurios bus pristaytos tolimesniuose skyriuose, dažniausiai kalba apie žmones mirusius normalia mirtimi ir palaidotus. Kai kam gali kilti klausimas, kas vyksta su tais, kurie miršta ne normalia mirtimi ir nėra palaidojami, pvz. sudegę ugnyje, suėsti laukinių žvėrių ar nuskendę. Atsakas į tai būtų, jog nesvarbu, kokia mirtimi žmogus mirė ir kaip buvo palaidotas, Allah (swt) sugeba sujungti kūno daleles tam, kad jis patirtų tą bausmę ar atpildą, kurio nusipelnė. Todėl taisyklės al-Barzakh laikotarpiu yra visai kitokios nei galioja mūsų fiziniame pasaulyje.
Kartą žmogui iš ankstesniųjų tautų kilo panaši dvejonė. Jis galvojo išvengsiąs Allah bausmės jei jo lavonas bus sudegintas ir pelenai išbarstyti vėjyje. Allah išsklaidė šią abejonę po jo mirties.
„Tarp žmonių gyvenusių prieš jus buvo vienas užkietėjęs vagis, Allah davė jam turto ir palikuonių. Jis niekada nedarė nieko gero, vien tik bloga, tačiau tikėjo į Allah. Kai mirtis atėjo pas jį ir jis prarado gyvenimo viltį, jis paprašė savo vaikų: „O mano vaikai, koks tėvas aš jums buvau?“ Šie atsakę: „Geriausias iš tėvų“. „Išpildykit tada mano prašymą arba aš atiduosiu savo palikimą kitiems. Ar paklusit man?“ Šie atsakę „taip“. Tada jis juos pamokė: „Iš tiesų, aš neturiu gerų darbų pas Allah. Todėl kai aš mirsiu, pririnkit daug medžio, užkurkit ugnį ir sudeginkit mane. Kai ugnis sunaikins mano kūną ir pasieks kaulus, paversdama mane į anglies gabalą, paimkite mane ir sumalkite. Palaukite vėjuotos dienos ir paleiskite mano palaikus į vėją, pusę ant žemės ir pusę ant vandens. Galbūt taip aš būsiu prarastas, nes jei Allah mane pasieks, aš iš tiesų būsiu nubaustas taip, kaip niekas kitas.“ Kada jis mirė jo vaikai padarė taip, kaip jiem buvo liepta. Tada Allah įsakė žemei ir jūrai: „Atiduok, ką paėmei.“ Šios surinko to žmogaus palaikus ir štai jis stojo prieš Allah. Allah jo paklausė: „O Adomo sūnau, kas tave privertė taip padaryti?“ Šis atsakė: „Niekas kitas, tik Tavęs baimė ir Tu žinai geriau“. Allah jam atleido, nors jis niekada nedarė nieko gero, išskyrus tai, jog turėjo tikėjimą į Allah. “ (Bukhari)
Al-Albani (ra) komentaras: “Visumoje, šis žmogus buvo tikintysis, kuris pripažino Allah kaip vienintelį. Jis nurodė vaikams save sudeginti arba todėl,kad nežinojo apie Allah sugebėjimą jį sugrąžinti – kas yra nelabai realu- arba dėl didžiulės baimės sulaukti Allah bausmės, kuri aptemdė jo protą. Aš laikausi šio požiūrio ir Allah žino geriausiai. Bet kuriuo atveju šio asmens veiksmai neprieštaravo tauhid ir nepadarė jo netikinčiuoju. Tai parodo, kad ne kiekvienas, kuris padaro netikinčiojo veikmą, tampa netikinčiuoju.“

TIKĖJIMO Į AL-BARZAKH SVARBA

Gyvenimas al-Barzakh laikotarpiu yra gerai dokumentuotas Islame ir paremtas stipriais įrodymais iš Korano ir Sunnos. Todėl tai yra svarbi kiekvieno tikinčiojo pažiūrų dalis. Tai supažindina jį su tuo,kas neišvengiamai laukia po mirties ir veda į Allah bausmės baimę ir atlygio siekimą.
Nepaisant stiprių al-Barzakh įrodymų, yra keletas musulmonų sektų, kurie tai neigia. Ir remiasi savo iškreiptu Korano ir Sunos tekstų supratimu.
Kartą Anas Bin Malik (ra) buvo pasakyta, kad yra žmonių, kurie neigia kapo bausmę. Anas atsakė: „Nesėdėk kartu su jais“.
Imam Ahmad (ra) yra pasakęs: „Nei vienas neneigia kapo bausmės, isšskyrus suklaidintą žmogų, kuris klaidina kitus.“
Imam al-Džuvaini (ra) yra pasakęs: „Dauguma anapusybės reikalų yra paremta autentiškais hadisais. Tarp jų yra kapo bausmė ir Munkar ir Nakir tardymas. Tikintieji turėtų tai priimti, nes tai paremta logika, Allah yra pajėgus prikelti mirusįjį ir paliepti dviems angelams jį tardyti. Yra daugybė pranešimų, kad Pranašas (saw) siekė Allah apsaugos nuo kapo bausmės. Šis supratimas tęsėsi tarp teisingų salaf tol, kol nepradėjo rastis bida‘a tarp žmonių ir tarnavimas troškimams.“

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 25 Lap 2010, 20:22 
Patikima sesė
Vartotojo avataras

SubhanALLAH...

Jazaki ALLAH Khair.

I am so very glad that I am a Muslim. Islam is my life. Islam is the beat of my heart. Islam is the blood that courses through my veins. Islam is my strength. Islam is my life so wonderful and beautiful. Without Islam, I am nothing and should Allah ever turn His magnificent face from me I could not survive.

O Allah! let my heart have light, and my sight have light, and my hearing (senses) have light, and let me have light on my right, and let me have light on my left, and let me have light above me, and have light under me, and have light in front of me, and have light behind me; and let me have light.

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 25 Lap 2010, 20:54 
Moderator
Vartotojo avataras

Kažkur skaičiau, kad norint išvengti kapo bausmės reikia išmokti atmintinai kažkurią korano surą. Ar tai tiesa? Jei taip, tai kurią reiktų išmokti?

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 25 Lap 2010, 21:48 
Patikima sesė

Radau parašyta, jog tas, kuris dažnai recituoja surą Al-Mulk (67) bus apsaugotas nuo kapo bausmės.Apie hadisą, kuriame tai sakoma rašoma, jog jis patvirtintas kaip sahih, bet Bukhari ar Muslim rinkiniuose jo nėra... Nors man kažkodėl galvoj sura Kaf... tiesa sura Kaf apsaugo nuo Dadžal arba Netikro Mesijo...

Į viršų

Atsakyti cituojant  

StandartinėParašytas: 26 Lap 2010, 00:25 
Moderator
Vartotojo avataras

Tai turbut Mulk. Bet ar ją dažnai recituoti reikia ar atmintinai išmokt?

Į viršų

Atsakyti cituojant  

Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 64 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Kitas

Visos datos yra UTC [ DST ]

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Veikia ant phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007