[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4791: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4793: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4794: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4795: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
Islam Ummah • Temos rodymas - Pranašo sal Allahu aleyhi wa salam tarpininkavimas (48)

Visos datos yra UTC [ DST ]

Forumo taisyklės

Subforumo temų skirstymas ir numeracija pateikiama pagal Ibn Abi Al-‘Izz parašytą "Aqyda At-Tahawyja" komentarą

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
  Spausdinti

Pranašo sal Allahu aleyhi wa salam tarpininkavimas (48)
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 06 Lap 2013, 23:17 
Patikima sesė
Vartotojo avataras

:bismillah

(48) Aš-Šifa‘ah (tarpininkavimas/užtarimas) jų (Musulmonų) vardu taip pat yra faktas, kaip buvo pranešta hadisuose.

Tarpininkavimas esti daugybės rūšių. Daliai jų yra pritarta Musulmonų ummos. Kas dėl kitų - Mu‘tazilah ir kiti eretikai atmeta juos. Pirmoji rūšis yra pirmasis ir didžiausias tarpininkavimas, kuris yra mūsų Pranašo saaw išskirtinė privilegija iš visų jo brolių Pranašų ir Pasiuntinių ( tebūnie jiems Allah :swt palaiminimai). Esama nemažai Al-Bukhari, Muslim hadisų, ir kitų darbų apie šį tarpininkavimą.

Iš šių pasakojimų yra vienas, papasakotas Abu Hurayrah, kuris sakė: „Sykį Allah Pranašui saaw buvo atnešta avienos. Pranašui buvo pasiūlyta avienos koja, mat ji buvo Jo saaw mėgiamiausia. Jis saaw kelis sykius jos atsikandęs tarė: „Aš būsiu žmonių lyderis Teismo Dieną. Ar jūs žinote kodėl? Allah :swt surinks visus – nuo pačių pirmųjų iki pačių paskutiniųjų laikų – ant vienos lygumos (kur stebėtojas galės juos visus matyti ir jie galės girdėti pranešėją. Ir saulė prisiartins prie jų. Jie susidurs su situacija, kurios negalės pakelti.) Dalis žmonių tars: „Ar jūs nematote padėties, kurioje jūs esate ir būseną, kurios priėjote? Ar jūs neieškosite to, kuris gali užtarti pas jūsų Viešpatį?“ Kita dalis žmonių sakys: „Kreipkitės pas savo tėvą, Adomą.“ Jie eis pas jį sakydami: „Adomai, tu esi žmonijos tėvas, ir Allah :swt sukūrė tave Savomis Rankomis ir įpūtė į tave Savos Sielos, ir įsakė angelams tau nusilenkti, ir leido tau gyventi Rojuje. Argi tu neužstosi mūsų pas savo Viešpatį? Argi tu nematai kokioje (apgailėtinoje) būklėje mes randamės ir kokią situaciją mes priėjome?“ Adomas aleyhi salam jiems atsakys: „Mano Viešpats yra toks užsirūstinęs, kaip niekados nėra buvęs ir niekados nebus. Ir Jis :swt uždraudė man medį, bet aš nepaklusau (Jam). (Aš nerimauju dėl) savęs paties. Savę paties! Eikite pas kažką kitą. Eikite pas Nojų. Tuomet jie nueis pas Nojų aleyhi salam tardami: „Nojau, tu buvai pirmas iš Allah Pranašų (siųstų) žemės žmonėms, ir Allah pavadino tave dėkinguoju tarnu. Argi tu nematai kokioje klaikioje būklėje mes randamės ir kokią situaciją mes priėjome?“ Nojus atsakys: „Šiandien mano Viešpats yra toks Rūstus, kaip niekados nėra buvęs ir niekados nebus. Aš dėl savęs paties nerimauju. Savęs paties! Eikite pas kažką kitą. Eikite pas Abraomą.

„Tuomet jie tars: „Abraomai, tu esi Allah Pranašas ir Jo brangus draugas žemėje. Argi tu nesuvoki mūsų būklės, kokia ji apgailėtina? Jis atsakys: „Mano Viešpats labai Piktas šiandien, kaip niekados nėra buvęs ir niekados nebus.“ Tuomet jis atkurs atmintyje savo melagingus tvirtinimus ir tars: „Aš baiminuosi dėl savęs. Aš baiminuosi dėl savęs. Eikite pas Mozę.“ Tuomet jie nueis pas Mozę aleyhi salam tardami: „Tu buvai Allah Pranašas. Allah pasirinko tave Jo Žinios (skelbėju) ir kalbėjo su tavimi ypatingai. Užtarki mus pas savo Viešpatį. Argi nematai kokioje mes būklėje?“ Mozė jiems atsakys: „Mano Viešpats yra itin Piktas, kaip niekados nėra buvęs ir niekados nebus. Aš užmušiau tą, kurį man nebuvo paliepta užmušti. Aš labai nerimauju dėl savęs, dėl savęs, dėl savęs. Eikite pas kažką kitą. Eikite pas Jėzų.“ „Tuomet jie tars: „Jėzau, tu esi Allah Pranašas ir Jo :swt žodis/pažadas (word), kurį Jis dovanojo Marjam, ir siela/dvasia iš Jo :swt – Pranašas saaw toliau kalbėjo – „Jėzus buvo tiesiog toks – ir tu kalbėjai su žmonėmis kol (būdamas) lopšyje. Užstoki mus pas savo Viešpatį. Argi nematai kokioje apgailėtinoje būklėje mes randamės? Argi nematai kokią situaciją mes priėjome?“ Jėzus aleyhi salam atsakys: „Mano Viešpats šiandien yra Rūstus, kaip niekados nėra buvęs ir niekados nebus.“ Ir jis nepaminės nė vienos nuodėmės (savo ruožtu, bet tars): „Eikite pas kažką kitą. Eikite pas Muhammad saaw.“

„Jie nueis pas Muhammad saaw sakydami: „Muhammad, tu esi Allah Pasiuntinys ir paskutinis Pranašas. Allah yra tau atleidęs praeities ir ateities nuodėmes. Užtarki mus pas savo Viešpatį. Argi nematai kokioje apgailėtinoje būklėje mes esame? Argi nematai kokią padėtį mes priėjome?“ Tuomet aš atsistosiu ir nueisiu prie Sosto ir nusilenksiu savo Viešpačiui, Pakiliausiam. Tuomet Allah išmokins mane tam tikrų žodžių, kurių nežinojau ir įkvėps mane garbinti Jį žodžiais, kurie nebuvo suteikti nė vienam iki manęs. Jis :swt tars: „Muhammad, pakelki savo galvą, prašyk ir tau bus suteikta; užtarki ir tavo užtarimas bus priimtas.“ Aš tarsiu: „O Viešpatie, mano umma, mano umma. O Viešpatie, mano umma, mano umma. O Viešpatie, mano umma, mano umma.“ Jis :swt tars: „Tiems iš tavo ummos, kurie nesusidurs su atsiskaitymu/sąskaitos suvedimu, įleiski juos pro dešiniąsias Rojaus duris. Kiti įžengs Rojun pro kitas duris kartu su likusiais tavo pasekėjais. Pranašas saaw tuomet tarė: „Prisiekiu Tuo, Kurio Rankoje yra mano siela, atstumas tarp dviejų durų pusių prilygs atstumui tarp Mekkos ir Hadžar ar tarp Mekkos ir Busra.“ [perduota Al-Bukhari ir Muslim; bet ši konkreti formuluotė randama tik pas Ahamd Musnad].

Labiausiai nuostabą keliantis dalykas yra tas, jog dalis mokslininkų, kurie papasakojo šiuos hadisus iš daugiau nei vienos grandinės, nė neužsimena apie pirmąjį tarpininkavimą, kuriame Allah :swt ateis nuspręsti žmonių reikalus, kaip yra minima hadise apie Trimito Pūtimą. Bet tai ir yra pasakojimo mintis ir tai yra tai, ką`pradžios kontekstas užsimena. Žmonės prašys užtarimo iš Adomo ir kitų Pranašų po jo, kad apspręstų tarp žmonių. Jie ieškos išsigelbėjimo iš jų padėties, kaip kad likęs pasakojimo tekstas rodo. Kai jie pasieks susibūrimo vietą tai yra tada, kuomet jie paminės tautos nuodėmingųjų užtarimą ir jų išsivadavimą nuo Pragaro ugnies.(?)

Tai tarytum Vyresniųjų tikslas, kurie papasakojo sutrumpintą šio hadiso turinį, paneigti Khawaridži ir tuos, iš Mu‘tazilah tarpo, kurie anais sekė. Šie žmonės yra tie, kurie atmeta nuomonę, jog bet kas [anyone] bus ištrauktas iš Pragaro po to, kai įžengs į Jį. Dėl to, jie pamini tik vieną hadiso dalį, kurioje aiškiai konstatuojamas šių žmonių paneigimas bei jų erezijos, prieštaraujančios hadisui.

Šitai aiškiai paminėta hadise apie Trimitą. Jeigu nesibaiminčiau, jog tai pailgins šį darbą, būčiau įtraukęs visą tą hadisą. Kai kurie dalykai, kuriuos jis mini yra tai, jog jie eis pas Adomą, tuomet Nojų, tuomet Abraomą, tuomet Mozę, tuomet Jėzų ir tuomet ateis pas Allah :swt Pranašą Muhammad (lai būna jiems visiems ramybė). Jis saaw eis ir nusilenks prie Sosto vietoje, pavadintoje Al-Fahs. Allah :swt tars: „Kas nutiko?“ nors Jis :swt ir Žino viską apie tai. Pranašas saaw tars: „O Viešpatie, Tu man pažadėjai užtarimą, tad mano užtarimas liečia Tavo kūrinius. Teiski tarp jų.“ Allah, visų Pakiliausias, tars: „Tai yra tavo užtarimas. Aš juos atvesiu ir teisiu tarp jūsų visų. Tuomet Jis sat tars: „Grįžk ir lauki tarp žmonių.“

Tuomet hadisas mini dangaus įskilimą. Angelai nusileis tarp debesų ir tuomet Viešpats, Pašlovintas ir Visų Aukščiausias, ateis ir nuspręs reikalą. Artimiausi Viešpaties angelai ypatingu būdu apdainuos Jo :swt Garbę. Allah padės Jo :swt paminą (suolelis kojoms) kur tik Jis Pats Panorės ant Jo :swt žemės. Tuomet Jis :swt tars: „ Aš buvau tylus/nekalbus su jumis nuo to laiko kuomet Aš sukūriau jus ligi šios dienos, klausydamas jūsų pasisakymus ir stebėdamas jūsų poelgius, taigi būkite tylūs/betriukšmiai Man. Štai jūsų poelgiai ir štai jūsų įrašai, kurie bus jums perskaityti. Kas ras gera, tedėkoja Allah. Kas ras kita nei tai, tenekaltina nieko, išskyrus save.“

Tuomet hadisas teigia – kuomet Rojaus žmonės atvyks prie Rojaus, jie tars: „Kas užstos mus pas Viešpatį dėl įžengimo Rojun?“ Jie tars: „Kas turi didesnę teisę į tai, nei jūsų tėvas, sukurtas Allah Ranka, į kurį Jis :swt įpūtė sielos iš Savęs ir kalbėjo su juo tiesiogiai?“ Taigi jie eis pas Adomą ir prašys to pas jį. Tuomet Pranašas saaw paminėjo Nojų, Abraomą, Mozę, Jėzų ir tuomet Muhammad saaw. Galiausiai, Pranašas saaw tarė: „Jie užeis į Rojų, o aš laikysiu durų žiedą [the ring of the door]. Tuomet aš prašysiu atidaryti duris. Jos bus man atidarytos ir aš būsiu pasveikintas jame. Man įžengus, aš pamatysiu savo Viešpatį ir pulsiu kniūbsčias. Tuomet man bus leista pagarbinti Allah tokiu būdu, kokiu nebuvo mokomas nė vienas iš Jo :swt kūrinių. Tada Allah man tars: „Kelkis, Muhammad. Užtarki ir tavo užtarimas bus priimtas. Prašyki, ir tau bus suteikta.“ Man pakėlus galvą Allah tars – ir Jis žino Geriausiai: „Koks yra tavo tikslas?“ Aš sakysiu: „O Viešpatie, Tu man pažadėjai užtarimą. Aš užtariu Rojaus žmones įžengti į Rojų.“ Allah tuomet tars: „Aš priimu tavo užtarimą. Ir Aš leidžiu jiems įžengti Rojun...“ Šį hadisą užrašė imamai - Ibn Džaryr savo tafsyre, At-Tabarani, Abu Ya‘la Al- Meusali, Al-Bajhaqi ir kiti.

Antra ir trečia užtarimo forma liečia Pranašo saaw užtarimą tų žmonių, kurių tiek gerų, tiek blogų darbų poelgių esama po lygiai. Jis saaw užstos jų vardu idant jie įžengtų Rojun, ir Jis saaw taipogi užstos tuos žmones, kuriems buvo liepta įžengti Pragaran, bet dėl Pranašo saaw užstojimo jų bus pasigailėta.

Ketvirta Pranašo saaw užstojimo rūšis bus – keliant laipsnį, tų, įžengusių į Rojų, aukščiau jų lygio, kurio jie nusipelnė savo elgesiu. Mu‘tazilah pripažįsta tik šio tipo užtarimą atmesdami visas likusias formas, nors jie ir yra patvirtinti mutawatir ahadith.

Penktoji užtarimo rūšis kalba apie užtarimą – leisti kai kuriems žmonėms įžengti į Rojų be jokio atsiskaitymo. Geriausias tokio užtarimo įrodymas yra hadisas apie Ukašah Ibn Mihsan, kuriame Pranašas saaw maldavo jam būsiant tarp septyniasdešimties tūkstančių, kurie įžengs į Rojų be jokio atsiskaitymo. Šis hadisas užrašytas Al-Bukhari ir Muslim.

Šeštoji užtarimo forma – bausmių palengvinimas tų, kurie nusipelnė - kaip Pranašo saaw užtarimas už jo dėdę Abu Talib. Po šios užtarimo rūšies paminėjimo, Al-Qurtubi teigė At-Tadhkirah: „Kas nors gali sakyti: bet Allah sako: „Ir nepadės jiems užtarėjų užtarimas“ [74:48]. Atsakymas į tai būtų – užtarimas, be abejonės, neišgelbės netikinčių nuo Pragaro, bet jis išgelbės Tikinčiuosius nuo Ugnies ir leis jiems būti priimtiems į Rojų.“

Septintoji užtarimo rūšis nurodo Pranašo saaw prašymą suteikti leidimą visiems Tikintiesiems įžengti į Rojų, kaip paminėta anksčiau. Sahih Muslim yra užrašyta iš Anas, jog Allah Pranašas saaw sakė: „Aš būsiu pirmas užtariant žmones jų priėmime į Rojų.“

Aštuntoji užtarimo forma yra Pranašo saaw užtarimas už jo ummos žmones, kurie padarė didžiąsias nuodėmes ir buvo pasiųsti į Pragarą. Šio tipo užtarimas buvo paminėtas hadisuose, kurie siekė mutawatir lygį. Galimas daiktas Khawaridži ir Mu‘tazilah nežinojo fakto ir dėl to laikėsi skirtingos nuomonės, neišmanydami šių hadisų autentiškumo bei atmetant tuos, kurie geriau už juos išmanė, tokiu būdu tęsiant savo erezijas. Tarp kitko, šio tipo užtarimas yra taipogi atliekamas angelų, Pranašų ir kitų Tikinčiųjų. Pranašui saaw bus suteiktos keturios galimybės atlikti šio tipo užstojimą. Su šia tema susijęs hadisas iš Anas Ibn Malik, kuris sakė Pranašui saaw sakius: „Mano užtarimas bus mano ummos žmonėms, kurie padarė didžiąsias nuodėmes.“ [užrašyta Imamo Ahmad]

Al-Bukhari užrašė Tauhyd Knygoje (iš jo Sahih), jog Sulayman bn Harb papasakojo mums, jog Ma‘bad Ibn Hilal Al-‘Anazi sakė: „Basrah žmonės susirinko ir nuėjo pas Anas Ibn Malik. Thabit Al-Bunani ėjo su mumis. Mes paklausėme Anas hadiso apie užtarimą. Anas buvo savo namuose. Mes nusprendėme, jog pamatysime jį po to, kai jis atliks dhuhr (vidurdienio) maldą. Mes paprašėme jo leidimo įeiti ir jis suteikė jį mums, ir jis sėdėjo ant jo kilimo. Mes tarėme Thabit‘ui: „Neklausk jo apie nieką kitą, pirma nepaklausus jo apie užtarimą.“ (Jis tarė: „Abu Hamza, šie žmonės, tavo broliai iš Basrah, atėjo pas tave paklausti tavęs hadiso apie užtarimą.) Jis tarė: „Muhammad saaw mums pasakė:
„Prisikėlimo Dieną, žmonės klaidžios sielvartaudami. Jie eis pas Adomą ir sakys: „Užtark mus pas savo Viešpatį.“ Jis sakys: Tai ne man, bet jūs turėtumėte eiti pas Abraomą, nes jis yra Gailestingojo mylimas draugas.“ Jie nueis pas Abraomą ir jis tars: „Tai ne man. Eikite pas Mozę, nes jis yra tas, su kuriuo Allah tiesiogiai kalbėjo. Taigi jie nueis pas Mozę ir jis tars: „Tai ne man, bet jums reikia eiti pas Jėzų; jis yra Allah dvasia ir Jo :swt žodis. Tuomet jie ateis pas Jėzų ir jis tars: „Tai ne man atlikti, bet jums reikia eiti pas Muhammad.“ Tuomet jie ateis pas mane ir aš tarsiu: „Šitai aš turiu atlikti. Aš prašysiu leidimo pas savo Viešpatį ir Jis man suteiks leidimą. Jis :swt patalpins mano širdyje tam tikrus žodžius, kurių aš nežinau. Aš Jį garbinsiu tais žodžiais, tuomet pulsiu prieš Jį kniūbsčias. Pareis pašaukimas: „Muhammad, pakelki savo galvą. Kalbėki, ir tu būsi išgirstas. Užtarki, ir tavo užtarimas bus išpildytas. Prašyki, ir tau bus suteikta.“

„Aš tarsiu: „O Viešpatie, mano umma, mano umma.“ Bus pasakyta: „ Eiki, išrinki kas turi tikėjimą sulig grūdu jo širdyje.“ Aš tuomet nuesiu ir tai padarysiu. Tuomet aš grįšiu ir garbinsiu Allah :swt (vėlei) tais garbinimo žodžiais. Tuomet aš pulsiu prieš Jį kniūbsčias. Bus pasakyta: „Muhammad, pakelki savo galvą. Kalbėki, ir tu būsi išgirstas. Užtarki, ir tavo užtarimas bus išpildytas. Prašyki, ir tau bus duota.“ Aš tarsiu: „O Viešpatie, mano umma, mano umma. Bus pasakyta: „Eiki, išrinki kas turi tik dalelytę tikėjimo jo širdyje.“ Tuomet aš eisiu ir tai padarysiu. Tuomet aš grįšiu ir garbinsiu Allah (vėlei) tais garbinimo žodžiais. Tuomet aš pulsiu prieš Jį kniūbsčias. Bus pasakyta: „Muhammad, pakelki savo galvą. Kalbėki, ir tu būsi išgirstas. Užtarki, ir tavo užtarimas bus išpildytas. Prašyki, ir tau bus duota.“ Aš tarsiu: „O Viešpatie, mano umma, mano umma.“ Bus pasakyta: „Eiki, išrinki kas turi nors mažytį, mažytį kiekį tikėjimo jo širdyje ir ištrauki jį iš Pragaro ugnies.“ Aš eisiu ir padarysiu tai.

Thabit tarė: „Kuomet mes palikome Anas, aš tariau: „Mes turėtume praeiti pro Al-Hassan; jis pasislėpė Abu Khalifah namuose, ir papasakoti ką mums Anas tik ką papasakojo.“ Mes nuėjome ir pasisveikinome su juo. Jis mums davė leidimą įeiti. Mes tarėmė jam: „Abu Sa‘id, mes ateiname pas tave iš Anas Ibn Malik. Mes nematėme nieko panašaus į tai, ką jis mums papasakojo apie užtarimą. Jis paklausė, ką anas sakė. Tuomet mes pradėjome pasakoti jam hadisą. Mes priėjome prie jo pabaigos, ir jis tarė: „Ką dar jis sakė?“ Mes atsakėme: „Jis nieko nepridėjo prie to.“ Jis tarė: „Anas man papasakojo visą hadisą prieš dvidešimt metų. Aš nežinau ar jis pamiršo likusią jo dalį, ar baiminosi papasakoti jo likusią dalį idant jūs nepasikliatumėt išimtinai ja (ir nesidarbuotumėte [and not work]). „ Mes tarėme: „Abu Sa‘id, papasakoki ją mums.“ Jis nusijuokė ir tarė: „Žmonija buvo sukurta skubota. Aš tai pasakiau tik dėl to, kad norėjau jums jį papasakoti.“

Jis (Pranašas saaw) tuomet tarė: „Aš grįšiu ketvirtą kartą ir pagarbinsiu Allah (vėlei) tais garbinimo žodžiais. Tuomet aš pulsiu prieš Jį kniūbsčias. Bus pasakyta: „Muhammad, pakelki savo galvą. Kalbėki, ir tu būsi išgirstas. Užtarki, ir tavo užtarimas bus įgyvendintas. Prašyki, ir tau bus duota.“ Aš tarsiu: „O Viešpatie, suteiki man leidimą, visus tuos, kurie sakė: „Nėra nei vieno, verto garbinimo, išskyrus Allah“, ištraukti iš Pragaro. Jis, visų Pakiliausias, tars: „Per Mano Garbę ir Šlovę, per Mano Kilnumą ir Didingumą, Aš ištrauksiu iš Pragaro ugnies visus sakiusius: „Nėra kitų dievų, išskyrus Allah.“ Ši formuluotė yra iš hadiso papasakoto Muslim.

Hadisų mokslininkas Abu Ya‘la papasakojo iš Uthman, jog Pranašas saaw sakė: „Trys (žmonių grupės) tarpininkaus Teismo Dieną – Pranašai, tuomet mokovai/rašto žmonės ir tuomet kankiniai.

Yra Sahih hadisas iš Abu Sa‘id iš Pranašo saaw, kuris sakė: „Allah tars: „Angelai užstojo, Pranašai užstojo, Tikintieji užstojo. Vienintelis Likęs yra Visų Gailestingiausias iš Gailestingiausių. Tuomet Jis :swt paims saują iš Pragaro ugnies ir išlaisvins iš ten žmones, kurie niekuomet neatliko jokių gerų poelgių...“

Kas liečia užtarimą - esti trys žmonių nuomonės. Politeistai, krikščionys, ekstremalūs eretikai, kurie su perteklium gerbia Sufi mokytojus, ir kiti, mano, jog užtarimas (pas Allah), tų, kuriuos laiko gerbtinus, esti panašus į užtarimą, kuris vyksta šiame gyvenime. Mu’tazilah ir Khawaridži atmeta nuomonę dėl Pranašo saaw ir kitų užtarimo už tuos, kurie padarė didžiąsias nuodėmes. Kas dėl Ahl as-Sunnah wa al-Jama’ah, jie patvirtina mintį dėl Pranašo saaw užstojimo už tuos žmones, kurie padarė didžiąsias nuodėmes, taip pat patvirtindami užtarimą kitų, betgi, nė vienam nebus duota užtarti be Allah :swt leidimo, ir Jis :swt nurodys žmones, už kuriuos bus užtariama, kaip yra teigiama autentiškuose hadisuose, pavyzdžiui, kaip hadise apie užtarimą, kuris sako: “Jie eis pas Adomą, tuomet pas Nojų, tuomet pas Abraomą, tuomet pas Mozę, tuomet pas Jėzų, o Jėzus tars jiems: “Eik pas Muhammad, nes jis yra tarnas, kuriam Allah atleido ankstesnes ir vėlesnes nuodėmes.” Tuomet jie ateis pas mane ir aš eisiu. Kuomet aš išvysiu savo Viešpatį, aš pulsiu kniūbsčias prieš Jį :swt. Ir aš išaukštinsiu Jį :swt žodžiais, kuriuos Jis :swt man suteiks, kurių šiuo metu negaliu pareikšti. Jis :swt tars: “Muhammad, pakelki savo galvą. Kalbėki, ir tu būsi išgirstas. Užtarki, ir tavo užtarimui bus pritarta.” Tuomet aš tarsiu: “O Viešpatie, mano umma.” Tuomet Jis :swt pareikš man žmones ir aš juos įvesiu į Rojų. Tuomet aš eisiu ir nusilenksiu ir Jis :swt pareikš man dalį žmonių..” Jis paminėjo tai triskart.”

Kas dėl klausimo meldimuisi Allah’ui :swt, Pranašo saaw ar kieno nors kito šiame gyvenime vardu - reikia šiek tiek detalizavimo. Jei prašantysis sakys: “Tavo Pranašo teise” [by the right of Your Prophet] arba “Tokio ir tokio (žmogaus) teise“ ir prisiekia sukurta esybe, siekiant paveikti Allah :swt [to impress on Allah], idant atsakytų į jo maldą, toks veiksmas turėtų būti vengiamas dėl kelių priežasčių. Pirma, tai yra prisiekimas kažkuo kitu nei Allah :swt. Antra, tai siejasi su tikėjimu, jog kitas turi daugiau teisių už Allah :swt. Nėra leidžiama prisiekinėti niekuo kitu, kaip tik Allah :swt, ir niekas neturi jokių teisių viršum Allah :swt, išskyrus, ką Jis :swt Pats Sau nustatė, kaip antai Allah :swt pasakyme: “Ir buvo Mūsų pareiga apginti tikinčiuosius” [30:47]

Taipogi, Al-Bukhari ir Muslim patvirtintame hadise - Pranašas saaw pasakė Mu’adh šiam jojant už Jo saaw ant gyvūno: “Mu’adh, ar tu žinai kokia yra Allah teisė į Jo tarnus?” Jis atsakė: “Allah ir Jo Pasiuntinys žino geriausiai.” Jis saaw tarė: “Jo teisė į juos yra ta, jog jie turi garbinti Jį ir nepriskirti Jam jokių partnerių. Ar tu žinai kokia teisė tarnų į Allah, jeigu jie šitai vykdo?” Jis atsakė: “Allah ir Jo Pasiuntinys žino geriausiai.” Jis saaw jam paaiškino: “Jų teisė į Jį yra ta, jog Jis :swt neturi jų bausti.” Šita teisė yra įsipareigojimas/priedermė pagal Jo :swt tobulus žodžius ir Jo :swt teisingą pažadą. Toliau, tai ne tas atvejis, kuomet pats tarnas turi tokią teisę į Allah :swt, kaip kad viena sukurta esybė gali turėti į kitą sukurtą esybę. Allah :swt žmogui yra tikrasis geradarys dėl visokio gėrio, kurį anas gauna iš bet kurio/iš bet ko. Privaloma teisė, kurią jie turi, yra dėl Jo :swt pažado jų nebausti. Faktas, jog Jis :swt nebaus jų, nėra tai, kuo kažkuris galėtų prisiekinėti, taip pat, negali būti Viešpaties maldaujama jo vardu ar jo įvertinimu [the fact, that He will not punish them is not something one can swear by, nor may Allah be invoked in its name or on its account]. Iš tikrųjų, niekas nėra priemonė kažkam, išskyrus, ką Jis :swt padarė priemone tam.

Panašiai, Musnad hadise iš Abū Sa’id iš Pranašo saaw pranešama, jog žmogus eidamas į maldą sakė: “Aš maldauju Tavęs šio manojo ėjimo teise ir teise tų, kurie Tavęs maldauja.” Šitai yra teisė maldaujančiųjų, kurią Allah :swt įpareigojo/pavedė Sau Pačiam. Dėl šito Jam :swt pridera atsakyti į maldą bei apdovanoti jų garbinimą. Gerai poetas kalbėjo:

Žmonės neturi teisių viršum Allah,
Ir niekas, kas atlikta vardan Jo, nepraeis be atlygio,
Jei žmonės yra baudžiami, Jo teisingumas to reikalauja,
Jei jie yra apdovanojami, tai tiesiog Jo malonė,
O Jo malonė nežino ribų.

Žmogus gali paklausti: koks esti skirtumas tarp žodžių: “Teise tų, kurie Tau meldžiasi” ir žodžių “Tavo Pranašo teise”? Atsakymas yra toks, jog pirmieji siekia pasakyti: “Teise tų, kurie Tavęs maldauja, kurių maldas Tu pažadėjai išgirsti, ir, kadangi aš esu vienas iš jų, prašau, patenkinki mano prašymą.” Iš kitos pusės, frazė: “Tokio ir tokio (žmogaus) teise” , net jeigu anas ir turėtų teisę į Allah atsižvelgiant į pažadą, kurį Jis :swt jam padarė, neturi jokio ryšio su Allah :swt atsiliepimu į prašančiojo maldą. Tai yra tarytum jis sakytų: “Kadangi tas ir tas yra vienas iš Tau atsidavusių tarnų, atsakyki į mano maldą.” Koks esti ryšys tarp anų dviejų ir ko kitam reikia, būti atsakytam? Tiesą sakant, tai yra veiksmas, peržengiantis prašymų ribas. Allah :swt sakė: “Šauk savo Viešpatį nusižeminęs ir slapta; nes Jis nemėgsta peržengiančių ribas” [7:55] Aukščiau paminėtas Allah :swt maldavimo būdas yra inovacija (bida). Tai niekuomet nebuvo pasakota Pranašo saaw, ar Jo Kompanijonų, anei vieno iš Peremėjų ir anei vieno iš imamų; tai randama išimtinai tik šventyklose ir amuletuose, kurie parašyti neišmanėlių žmonių ir Sufi tariqahs.

Maldavimas esti vienas iš didžiųjų garbinimo aktų. Šlovinimas privalo būti paremtas Sunna ir paklusimu (išsakytai Sunnai), o ne asmeninėmis užgaidomis ar inovacijomis.

Jeigu sakant “Tokio ir tokio (žmogaus) teise”, žmogaus ketinimas yra maldauti Allah’o :swt padaryti ką nors ano vardu, tai, taipogi yra uždrausta. Maldauti kieno nors kito, nei Allah :swt, sukurtos esybės vardu, nėra leidžiama; taigi, kaip dėl Kūrėjo maldavimo sukurtos esybės vardu?

Pranašas saaw sakė: “Bet kuris, prisiekiantis kažkuo kitu nei Allah, priskyrė Allah partnerių.” Dėl šios priežasties Abū Hanyfa ir jo du pasekėjai pasakė, jog yra neapkenčiama maldautojui sakyti: “Aš prašau Tavęs tokio ir tokio teise, teise tavo pranašų ir pasiuntinių, teise Nepaliečiamos Mečetės, ar al-mash’ar al-haram teise” ir t.t. Iš tikrųjų, Abū Hanyfa ir Muhammad nemėgo, jog kas nors sakytų: “O Allah, aš prašau Tavęs Tavo malonės buveinės, Sosto vardu”, bet Abū Jusuf nejautė nemėgimo tokiam pareiškimui, po to, kai jis išgirdo pasakojimą apie jį*. (*Al-Jawzi manė perdavimui, kuriuo kliovėsi Abū Jusuf, esant sufabrikuotu.)

Jeigu asmuo sakytų: “Aš maldauju Tavęs tokio ir tokio (žmogaus) statuso vardu, kurį jis turi pas Tave” arba ”Aš ieškau priemonių pas Tave per Tavo pranašus, pasiuntinius ir atsidavusius tarnus”, ir jis mano tam ir tam (žmogui) turint garbingą vietą pas Allah, tam kad jis melstų Allah per jį, toks pareiškimas yra uždraustas. Jeigu tai būtų praktikavę Kompanijonai Pranašo saaw gyvenimo metu, jie būtų tai tęsę po Jo saaw mirties. Bet jie ieškodavo priemonių pas Allah :swt Jo saaw gyvenimo metu per paties Pranašo saaw maldavimus. Jie prašydavo Jo saaw pasimelsti už juos. Tuomet jie tardavo “Amyn” į Jo saaw maldavimus, kaip buvo al-istiqsa (maldos už lietų) atveju ir kitais kartais. Numirus Pranašui saaw, Umar (ra) tarė, jiems einant melsti lietaus: “O Allah, kuomet mes neturėjome lietaus, mes prašėme Pranašo saaw melstis už mus ir Tu mums suteikei lietų. Dabar mes prašome Tavęs per Pranašo saaw dėdę.” Tuomet jis paprašė Abbas pasimelsti už juos ir maldauti Allah :swt. Jis (Umar) nemaldavo Allah :swt lietaus Abbas vardu ar jo pozicija, kurią jis turėjo Allah :swt ‘akyse’. Jei tai būtų buvęs toks atvejis, Kompanijonai būtų tai darę Pranašo saaw pozicija ir garbe, nes Jis saaw aiškiai turėjo aukštesnę ir labiau gerbtiną poziciją pas Allah nei Abbas.

Kai kurie sako maldoje: “Aš prašau Tavęs mano paklusnumo ir meilės Tavo Pranašui vardu” arba “mano tikėjimu Pranašu ir likusių pranašų bei pasiuntinių tikėjimu”, ir t.t. Tokie yra geriausio tipo maldavimai, priartėjimo būdas siekiant užtarimo.

Žodžiai “siekiant priartėjimo pas Allah per tam tikrą asmenį” yra kiek migloti. Kai kurie žmonės daro klaidas remdamiesi šiais žodžiais, kadangi jie nesupranta jų prasmės. Jeigu tu kažkieno prašai melsti ir maldauti už tave jam esant gyvam, tai yra leidžiama. Bet jeigu tu myli ir seki žmogų, ir jis nusipelno būti mylimas ir sekamas, ir tu prašai jo melsti ir maldauti už tave, jo buvimo vertam [in the name of his being worthy] melstis ir maldauti vardu ar vardan tavo meilės jam, ar tau prisiekus juo, tuomet tai yra netinkama arba uždrausta. Panašiai esti tuo atveju, kuomet tu meldiesi kažkieno vardu ir priimi tai kaip priemonę ar prisieki tuo.

Pirmo (maldavimo) tipo pavyzdys yra pasakojime apie tris jaunuolius, kurie uoloje ieškojo pastogės. Tai plačiai žinomas hadisas, perduotas Al-Bukhari, Muslim ir kitų. Nukritusi uolos nuolauža jiems uždengė angą. Jie kreipėsi į Allah :swt paminėdami savo gerus poelgius, kuriuos atliko nuoširdžiai vardan Jo :swt. Kiekvienas jų tarė: “Jeigu Tu žinai, jo aš atlikau tai, ieškant Tavojo Veido, išgelbėki mus iš šios situacijos, kurioje esame.” Galiausiai, uolos nuolauža buvo nuimta ir jie pasišalino iš uolos. Šie žmonės meldė Allah :swt per jų gerus poelgius, o geri poelgiai prisideda prie maldos priėmimo. Allah :swt pažadėjo, jog Jis :swt patenkins maldas tų, kurie tiki Juo :swt ir daro gerus poelgius, ir jog Jis :swt padidins jiems Jo :swt malones.

Trumpai tariant, užtarimas pas Allah :swt netolygu užtarimui tarp žmonių. Tas, kuris užtaria žmogų ne tik užtaria prašytoją, bet taip pat prisijungia prie jo prašymo. Tuomet yra du, kurie meldžia. Jis taip pat prisijungia prie užtarėjo, kadangi su jo užtarimu jis tampa bendra-apdovanotasis [co-granter](?) dalyko, kurio yra prašoma. Vienu žodžiu – jis prisijungia prie prašytojo taip pačiai kaip ir tas, kurio yra prašoma. Bet Allah yra vienas, be kitų. Dėl to, niekas negali užtarti pas Jį :swt Jam :swt pirmiau to neleidus. Jis :swt kontroliuoja visiškai viską. Niekas neturi jokios Jo :swt dalies [no one shares with Him in anything]. Dėl to, vyriausiasis užtarėjas Teismo Dieną nusilenks prieš Allah :swt ir pagarbins Jį :swt. Tik tuomet Jis :swt tars: “Pakelki savo galvą, kalbėki ir tu būsi išgirstas. Prašyki, ir tau bus duota. Užtarki, ir tau bus suteikta.” Allah :swt nustatys/nuspręs žmonių kategorijas, kurias Pranašas saaw ištrauks iš Pragaro ir įves į Rojų. Vadinasi, viskas esti Allah :swt Rankose, kaip Jis :swt pasakė: “Sakyk: šis reikalas yra visiškai Allah’o” [3:154]; “Ne tau, bet Allah’ui spręsti” [3:128]; ir “Jam priklauso ir sukūrimas, ir valdžia” [7:54]

Nors ir nei vienas negali užtarti pas Jį :swt, išskyrus, kam Jis :swt leidžia ir kam Jis :swt malonėja, Jis :swt suteikė užtarėjui garbę, jo užtarimui būsiant priimtam. Allah Pranašas saaw pasakė: “Užtarki, ir tau už tai bus atlyginta. Allah įsako per Jo :swt Pranašo liežuvį, ką Jis :swt panori.” Sahih’e yra užrašyta Pranašui saaw tarus: “Manaf gentie, aš negaliu jūsų išgelbėti nuo Allah :swt (bausmių). Safyjah, Pranašo saaw teta, aš negaliu išgelbėti tavęs nuo Allah :swt . Abbas, Pranašo dėde, aš negaliu išgelbėti tavęs.” Kitame Sahih hadise užrašyta Pranašui saaw sakius: “Aš neturėčiau matyti nei vieno iš jūsų Teismo Dieną nešantį ant savo pečių bliaunantį kupranugarį ar mekenantį ožį, ar mojuojantį kailiu, sakant: “Išgelbėk mane!“ Aš tarsiu: „Aš jums perdaviau žinią. Dabar aš negaliu jums nieko padaryti.“ Jeigu vyriausias iš užtarėjų šitaip sako savo brangiausiems „Aš negaliu jus išgelbėti nuo Allah“, kokia jūsų nuomone, bus visų kitų situacija?

Kuomet kažkas meldžiasi už kažkurį ar užtaria jį, ir Allah :swt išgirsta jo maldą ir patenkina jo prašymą, jis visai nepaveikė įgyvendinimą dalyko, kurio prašė, taip, kaip tai būna žmonių kontekste. Tai Allah :swt, Kuris ‚privertė‘ [has made him] jį melstis ir užtarti. Tai Jis :swt, Kuris kuria jo veiksmus. Tai Jis :swt, Kuris iš pradžių įkvėpė nuodėmingąjį atgailauti, ir po to Jis :swt priima jo atgailą. Tai Jis :swt įkvepia jį daryti gerus poelgius, ir po to apdovanoja jį už juos. Tai Jis :swt įkvepia asmenį melstis, ir po to patenkina jo maldą. Šitai remiasi Ahl as-Sunnah tikėjimo pagrindais, kurie tiki lemtimi ir tuo, jog Allah :swt yra visų dalykų Kūrėjas.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Į viršų

Atsakyti cituojant  

Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC [ DST ]

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume